ZAGREB (August 7-8) – Risako KAWAI and Yu MIYAHARA repeated as junior world champions and Japan claimed four weight categories to win the women’s team title for a fourth year in row.
Kawai of Shigakkan University racked up four technical falls, including a 12-0 triumph over European junior champ Petra OLLI (FIN) on her way to the 59kg crown while Toyo University’s Miyahara notched a pair of falls and stopped Asian junior runner-up XIE Ya (CHN), 4-0, for the 48kg crown.
Meanwhile, Masako FURUICHI of Tokyo’s Abe Gakuin high school made her debut at the junior championships with a triumph at 67kg after winning cadet world titles the previous three years. Furuichi was tripped up by European junior champion Dalma CANEVA (ITA) early in the championship bout before rallying for a 15-5 technical fall.
Haruka UCHIJO (44kg), also from Shigakkan, fashioned a 4-4 win on criteria over Asian junior bronze medalist Phogat RITU (IND) in the championship final.
Japan also picked up bronze medals from Nanami IRIE (55kg) and Kiwa SAKAE (63kg) to take the team title – for a fourth year in a row — with 57 points. Russia finished second with 45 (2-1-1) followed by Azerbaijan with 33 (1-0-2).
Female Wrestling
44kg – Haruka UCHIJO, (Gold, 15 entries)
R1 – df. Marina DOI (USA) by TF, 11-0=5:25
R2 – df. Mariya GEORGIYEVA (UKR), 6-3
SF – df. Weronika SIKORA (POL), 7-0
F1 – df. Ritu PHOGAT (IND), 4-4
48kg – MIYAHARA, Yu (Gold, 23 entries)
R1 – bye
R2 – df. Silje KIPPERNES (NOR) by TF, 10-0=2:39
R3 – df. Milana DADASHEVA (RUS) by fall, 3:28 (5-0)
SF – df. Evin DEMIRHAN (TUR) by fall, 3:53 (5-0)
F1 – df. XIE Ya (CHN), 4-0
51kg – KANEKO, Nodoka (14th, 21 entries)
R1 – lost to Iulia LEORDA (MDA), 2-3
55kg – IRIE, Nanami (Bronze, 19 entries)
R1 – bye
R2 – df. Olga KHOROSHAVTSEVA (RUS), 3-1
R3 – df. Carola RAINERO (ITA), 8-0
SF – lost to ALTANTSETSEG Battsetseg (MGL), 2-8
F3 – df. WANG Xuejing (CHN) by fall, 2:43 (5-0)
59kg – KAWAI, Risako (Gold, 22 entries)
R1 – bye
R2 – df. Ramona GALAMBOS (HUN) by TF, 12-2=1:39
R3 – df. Braxton STONE (CAN) by TF, 10-0=5:04
SF – df. Petra OLLI (FIN) by TF, 12-0=3:46
F1 – df. Luisa NIEMESCH (GER) by TF, 10-0=1:13
63kg – SAKAE, Kiwa (Bronze, 21 entries)
R1 – bye
R2 – df. Karyna STANKOVA (UKR), 6-0
R3 – df. Sarita SARITA (IND), 3-2
SF – lost to Ekaterina LARIONOVA (KAZ) by fall, 0:38 (0-4)
F3 – df. Ogunjimi TEMITOPE (CAN), 7-0
67kg – FURUICHI, Masako (Gold, 20 entries)
R1 – bye
R2 – df. Ragneta GURBANZADE (AZE), 5-0
R3 – df. Sofia GEORGIEVA (BUL) by TF, 10-0=2:25
SF – df. Moa NYGREN (SWE) by TF, 12-0=2:18
F1 – df. Dalma CANEVA (ITA) by TF, 15-5=4:41
72kg – ABE, Rino (10th, 17 entries)
R1 – lost to Andrea OLYA (COL), 6-10
==End Item